Get Adobe Flash player
Start Wydarzenia

rok 2014

Zmiany Personalne. Decyzją ks. biskupa Jana Wątroby dnia 26 sierpnia z naszej parafii odeszli ks. Witold Pazdan, który został wikariuszem w parafii Ostrowy Tuszowskie i ks. Rafał Brettschneider, który został wikariuszem w parafii Górno. W niedzielę 24 sierpnia na sumie delegacje KSMu, Liturgicznej Służby Ołtarza, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Brzyskach wraz z licznie zebranymi wiernymi pożegnali dotychczasowych Wikariuszy. Na ich miejsce ks. Biskup skierował nowych wikariuszy: ks. Michała Duszę - Neoprezbitera, oraz ks. Tomasza Mężyka dotychczasowego wikariusza w Strzyżowie - Farze. Nowym Wikariuszom życzymy wszelkich łask Bożych w posłudze w naszej Parafii.

Wniebowzięcie NMP. We czwartek 14 sierpnia odbył się odpust we Wróblowej ku czci św. Maksymiliana. Sumie odpustowej przewodniczył i słowo boże wygłosił ks. Damian Czyżewski - wikariusz z Brzostku. W uroczystość Wniebowzięcia NMP na wszystkich Mszach św. świeciliśmy tradycyjnie zioła i kwiaty. Natomiast na sumie dziękowaliśmy za żniwa. Wieńce żniwne wykonały delegacje z Wróblowej, Nagórza Prawego, Nagórza Lewego, Kłodawy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Brzysk i Ujazdu.

dozynki1 z Kłodawydozynki2 Koło Gospodyń Wiejskich z Brzyskdozynki3 Koło Gospodyń Wiejskich z Ujazdudozynki5 z Wróblowejdozynki4 z Nagórza Lewegodozynki6 Dzieci z Nagórza Prawego

Odpust ku czci św. Marii Magdaleny. w Tym roku podczas Uroczystości ku czci św. Marii Magdaleny kazania na wszystkich Mszach św. głosił ks. Józef Jaworski proboszcz z Przedborza, były wikariusz w Brzyskach. Po sumie odbyła się uroczysta procesja Eucharystyczna wokół kościoła.

Pielgrzymka na Podlasie i Mazury. W dniach od 30 czerwca do 2 lipca 2014 grupa z naszej parafii pielgrzymowała wraz z ks. Proboszczem i ks. Witoldem do Sanktuariów położonych na Podlasiu i Mazurach. W pierwszym dniu pielgrzymowania były to Sanktuaria: Matki Bożej Kodeńskiej w Kodniu, Męczenników Podlaskich w Pratulinie, Święta Góra Grabarka, Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie, oraz Matki Bożej w Różanymstoku. W pierwszym dniu Pielgrzymi odwiedzili także kościół pw. św. Antoniego w Sokółce, gdzie miał miejsce Cud Eucharystyczny. W drugim dniu Pielgrzymi odwiedzili Suchowolę - rodzinną parafię bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Sanktuaria Maryjne w Studzienicznej, Sejnach, Świętej Lipce i Gietrzwałdzie oraz klasztor pokamedulski w Wigrach i Giżycko. W trzecim dniu po Mszy św. w Sanktuarium w Gietrzwałdzie Pielgrzymi odwiedzili pole bitwy pod Grunwaldem oraz siedzibę Radia Maryja w Toruniu.

studzieniczna

Boże Ciało. W tym roku procesja Bożego Ciała przeszła trasą przez Zakościele i część Górki. Ołtarze przygotowywali mieszkańcy Młynów i Równi, Nagórza Prawego, Kłodawy oraz Ujazdu Machowa. Były one zlokalizowane w następujących miejscach: koło państwa Potrzebów, Bachórzów, Dziedziców i na placu kościelnym. Wieczorem Młodzież z KSM wraz z ks. Witoldem wzięli udział w Koncercie Ewangelizacyjnym "Jednego Serca Jednego Ducha", który odbył się w Rzeszowie.

Pielgrzymka do Przeczycy. Tradycyjnie jak każdego roku Pielgrzymowaliśmy do Sanktuarium Maryjnego w Przeczycy. Intencją tej pielgrzymki jest modlitwa o urodzaje i zachowanie od nieszczęść. Spora grupa Parafian pielgrzymowała w pieszej pielgrzymce, natomiast pozostali dotarli samochodami. Mszy św. w Przeczyckim Sanktuarium przewodniczył ks. Edward Pasionek natomiast słowo Boże wygłosił Kustosz Sanktuarium w Przeczycy ks. Marek Marcićkiewicz.

 

przeczyca

przeczyca2

I Komunia św. W niedzielę 11 maja do I Komunii św. przystąpiło 35 dzieci z klas drugich w tym 23 ze Szkoły Podstawowej w Brzyskach i 12 z zespołu Szkół we Wróblowej. We wtorek 22 maja Dzieci I Komunijne wraz z Rodzicami i Nauczycielami były na wycieczce w JuraParku w Bałtowie oraz w Sanktuarium w Kałkowie.

Bierzmowanie. W Sobotę 10 maja ks. bp Edward Białogłowski w kościele w Dąbrówce przewodniczył Mszy św z udzieleniem sakramentu bierzmowania. Do tego sakramentu przystąpiło 51 młodych z naszej parafii.

Triduum Paschalne. W wielki czwartek podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej delegacje parafialne złożyły życzenia Kapłanom z okazji Święta ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. W Wielki piątek przed Liturgią odbyła się Droga Krzyżowa z Gór Brzyskich do kościoła. W tym roku została wykonana nowa Ciemnica na ołtarzu MB Bolesnej. W wielką sobotę tradycyjnie kapłani święcili pokarmy w kościele i w różnych punktach na terenie całej parafii. Tradycyjną straż przy Bożym Grobie trzymali Strażacy z OSP Brzyska, Ujazd, Kłodawa.

ciemnicagrob

Niedziela Palmowa. W tym dniu przeżywaliśmy wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Na sumie odbyło się poświecenie palm. Piękne palmy wykonały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzyskach. Te palmy można podziwiać w prezbiteruim naszego kościoła. Natomiast Młodzież przygotowująca się do Bierzmowania uczestniczyła w Dniu Młodzieży w Jaśle. Najpierw wzięli udział w Drodze Krzyżowej ulicami miasta a następnie w uroczystej Mszy św, której przewodniczył ks. bp Edward Białogłowski.

Rekolekcje. W dniach 6-9 kwietnia w naszej Parafii przeżywaliśmy Rekolekcje Wielkopostne. Nauki ogólne, stanowe dla kobiet, oraz mężczyzn a także dla uczniów szkół głosił o. Roman Bakalarz OP z Borku Starego. We wtorek odbyła się spowiedź rekolekcyjna w czasie której posługiwali kapłani z Dąbrówki, Błażkowej, Sieklówki, Lublicy i Bieździedzy.

Droga Krzyżowa w Ujeździe. W dniu 4 kwietnia o 19:30 pod Krzyżem Millenijnym w Ujeździe odprawiona została Droga Krzyżowa, którą poprowadziła Młodzież z KSMu wraz z ks. Witoldem. Przy pięknej sprzyjającej pogodzie udział w nabożeństwie wzięło ok. 100 osób w tym młodzieży.

Przygotowanie do Kanonizacji. W dniu 2 kwietnia podczas wieczornego Nabożeństwa odbyła się okolicznościowa Akademia w wykonaniu uczniów naszej Szkoły pod kierunkiem p. Agaty Delikat, poświęcona bł. Janowi Pawłowi II, z okazji 9 rocznicy Jego śmierci. Było to jednocześnie wydarzenie przygotowujące nas do bliskiej Kanonizacjo bł. Jana Pawła II i Jana XXIII.

Wielki Post. Obrzędem posypania głów popiołem na znak pokuty oraz że jesteśmy świadomi swojej małości i grzeszności przed Bogiem, rozpoczęliśmy 40 dniowy czas szczególnej pracy nad sobą, nawracania się i przybliżania do Boga, poprzez modlitwę post i jałmużnę. W czasie Wielkiego Postu uczestniczymy w nabożeństwach Drogi Krzyżowej (piątek 17:30) i Gorzkich Żali (niedziela 15:40).

Jasełka i koncerty. W niedziele styczniowe na sumie nie zabrakło atrakcyjnych akcentów przybliżających nastrój bożonarodzeniowy. W niedzielę 12 stycznia dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Brzyskach przedstawiły Jasełka. Nad przygotowaniem dzieci czuwały p. Agata Delikat i p. Danuta Biernacka. Natomiast w niedzielę 19 stycznia gościliśmy młodzieżowy zespół muzyczny ze Żmiącej. Rodacy ks. Proboszcza wraz z proboszczem ks. Markiem zaprezentowali montaż słowno - muzyczny o tematyce świątecznej oraz wykonali wiele pięknych kolęd. W niedzielę 26 stycznia występował z kolei nasz rodzimy zespół "Jeruzalem", który również zaprezentował kolędy a także swoje utwory muzyczne.

jaselka